SZNAUCER ŚREDNI

 

Niewielki (45-50 cm w kłębie) mocny pies kwadratowego formatu, o dużej, mocnej głowie z charakterystycznymi wąsami i brodą, o oryginalnym ubarwieniu tzw. pieprz z solą.

Sznaucer to pies wesoły i z  inicjatywą, o świetnej psychice .

Inteligencja i skłonność do zabawy, równoważące się rozwaga i temperament, miłość do dzieci i naturalna potrzeba opiekowania się nimi- to charakterystyczne cechy tej rasy.

Jednocześnie jest to wspaniały sportowiec, z zapałem poddający się szkoleniom - dzięki odwadze, zręczności i rzadkiej skoczności nie ustępuje w żadnej konkurencji uznanym użytkowym rasom.

Te cechy i niewielkie rozmiary czynią sznaucera idealnym psem towarzyszącym.

Należy jednak pamiętać, że  sznaucer ma silną osobowość, jest zawsze obecny w życiu rodzinnym i nie pozwoli sprowadzić się do roli zabawki czy ozdoby – trzeba poświęcać mu zawsze dużo uwagi , a w okresie rozwoju wymaga konsekwentnego wychowania.

 

Charakterystyczna szorstka szata powinna być  trymowana, a 2-3 razy w roku strzyżona- dzięki temu zachowuje dobrą jakość – pożytek dla właściciela jest taki że pies nie linieje i nie zostawia w mieszkaniu sierści.

 

Sznaucer jest psem o dobrym zdrowiu, choruje bardzo rzadko . Na wystawach  w ringach weteranów widuje się psy 12- 13 letnie w świetnej kondycji, które śmiało mogłyby konkurować z psami znacznie młodszymi .